Багатьох батьків цікавить питання – якщо на зміну молочним зубкам прийдуть постійні, чи варто тоді їх лікувати?
Чому важлива турбота про дитячі непостійні зубки
Не можна недооцінювати роль молочних зубів. Організм людини влаштований так, що повна зміна непостійного зубного ряду на постійний відбувається до 11-12 років. За цей досить великий період у дитини:
- виростає щелепа до дорослих розмірів;
- повністю формується прикус;
- дозрівають постійні зуби.
Всі ці процеси неможливі без наявності молочних зубчиків. Непостійні зуби так само, як і постійні, схильні до захворювання карієсом, пульпітом і періодонтитом. Крім того, в зубчиках у дитини є нерви, які також можуть викликати больові відчуття. Турбувати дітей молочні зуби здатні не менше, ніж дорослих постійні. Саме тому дитячі не те що можна, а потрібно лікувати обов’язково, але тільки в дитячій стоматології.
Наслідки втрати «дитячих молярів»
Звичайно, на місці непостійного зубчика виросте новий, але раннє видалення призведе до плачевних результатів:
- у зв’язку з тим, що ясна залишаються оголеними, у дитини виникають труднощі з пережовуванням їжі, як наслідок починаються проблеми з шлунково-кишковим трактом;
- у малюка порушується дикція;
- сусідні з видаленим зубки зсуваються між собою, щоб заповнити простір і постійній зуб прорізується неправильно;
- неправильно формується прикус, що викликає психічні розлади і комплекси у дитини;
- на місці хворого молочного зуба, як правило, виростає вже уражений постійний.
Звичайно, є рекомендації з видалення зубів у дітей. Лікування призначається індивідуально дитячим стоматологом. І те, що передні зубки найважливіші – помилкова думка багатьох батьків. Дантисти намагаються зберегти навпаки задні зуби якомога довше. Незважаючи на те, що відсутність передніх зубчиків в зубному ряду виглядає не естетично, боротися потрібно за задні «дитячі моляри».
Кожен прорізавшийся зубчик повинен зайняти своє місце. Якщо ж сталося передчасне видалення, то постійний вискочить раніше терміну, тим самим буде заважати нормально розвиватися ще не прорізавшимся іншим зубчикам. Таким чином, молочні зуби виконують функцію не тільки пережовування, а й стримування дорослих зубів.
Так все ж таки – лікувати чи не лікувати
Якщо молочні зубчики НЕ показувати стоматологу, ігнорувати проблеми які виникли і не звертати уваги на скарги дитини, видалення не уникнути. Як наслідок – захворювання корінних зубів, неправильний прикус, який потрібно виправляти. Чи потрібно лікувати зуб або його слід витягти, повинен вирішувати тільки лікар, причому досвідчений дитячий стоматолог спеціалізованої клініки або кабінету для дітей.
Дитячі стоматологи радять батькам власним прикладом виробляти у свого чада звичку доглядати за зубами. Відвідувати стоматолога з дитиною потрібно раз на 6 місяців і при появі скарг. Своєчасне лікування і правильний догляд за зубками в дитячому віці – запорука здорових і міцних зубів на все життя.