Давайте для початку розберемо, що таке карієс.
Карієс – це патологічний процес, що протікає в твердих тканинах зуба і розвивається внаслідок комплексного впливу зовнішніх і внутрішніх факторів.
Контактний карієс – це карієс між двома зубами, що стоять поруч.
Унаслідок чого утворюється контактний карієс?
У віці 3-5 років (це індивідуально) щелепа дитини готується до появи постійних зубів. Як відомо, першими з’являються нижні центральні різці, верхні центровальні різці та в цьому ж віці прорізаються постійні жувальні зуби (перші молярні). І коли щелепа готується до їхньої появи, молочні зуби між собою зміщуються та утворюють щільні міжзубні проміжки, і, якщо там не чистити флосом, то утворюється карієс.
Контактний карієс ще називають прихований карієс, оскільки на ранніх стадіях його не видно і побачити можна тільки на рентгенівському знімку, а в порожнині рота контактний карієс уже помітно, коли дірка дуже глибока і вже або глибокий карієс, або вже потрібно прибирати нерв, або ж зовсім видаляти зуб.
Як запобігти появі контактного карієсу?
Найголовніше – це домашня гігієна порожнини рота, тобто щітка з пастою (2 рази на день) + зубна нитка (хоча б 1 раз на день – увечері); Регулярні відвідування стоматолога раз на 3-4 місяці на профілактичні огляди і чищення. Робити контрольні рентгенологічні знімки (з якою регулярністю – це індивідуально).
Лікування карієсу міжзубних проміжків
- Рентгенологічний знімок (для уточнення обсягу ураження твердих тканин).
- Анестезія, оскільки для того, щоб пролікувати контактний карієс, ставлять спеціальні металеві матриці, щоб повністю повторити анатомію зуба і зробити контакт таким, яким він був до ураження, а ця процедура не з приємних.
- Коффердам – латексна хустка для ізоляції робочого поля. Щоб зробити максимально якісно і комфортно для дитини.
- Постановка фотополімерної реставрації або ж коронки (якщо зуб вже зруйнований більше ніж на 50% або дірочка пішла в нерв.).