Відповідь на це питання досить просте, але для того щоб зрозуміти вплив солодощів на зуби нам необхідно поринути у питання виникнення карієсу в самому його зародженні.
Те що ми в побуті називаємо дірочками в зубах є наслідком процесів, що відбувалися задовго до того як ми побачили зруйнований зуб. Карієс є патологічним процесом що характеризується демінералізацією емалі і виникає внаслідок життєдіяльності мікроорганізмів. Карієс викликають стрептококи. Схема виникнення карієсу, якщо її спростити, приблизно така: людина вживає їжу, що містить велику кількість простих вуглеводів (цукор, солодощі, соки, компоти); цукрами харчуються бактерії та оскільки прості вуглеводи досить просто розкладаються це відбувається одразу після прийому їжі; бактерії розкладають цукри на кислоти в процесі своєї життєдіяльності; бактерії «налипають» на зубах, тим самим кислоти одразу впливають на емаль, починаючи процеси демінералізації, тобто – послаблення емалі; кислотність слини зменшується, що дозволяє розмножитись бактеріям і з новим прийомом їжі запускає процес наново. Після декількох таких циклів в емалі виникає руйнація – та сама дірочка, що є вже процесом незворотнім і потребує відновлення.
З цього можна зробити декілька висновків. По – перше, їжа (і цукор в тому числі) впливають на зуб опосередковано, через мікробів. А це означає, що ми можемо вживати у їжу прості вуглеводи (без яких у сучасному світі нажаль важко знайти продукти), не боючись карієсу. І по-друге, «дірочка», тобто руйнація зуба, виникає не одразу, і на перших етапах виникнення карієсу ми ще можемо відновити емаль зуба без втручання у структуру зуба (не ставити пломбу).
Причини ми з’ясували, і тепер нам залишилось лише взяти з вищеописаного практичну користь.
Чи можна вживати в їжу прості вуглеводи (в тому числі солодощі (в тому числі дитині))? Відповідь – так. Але все ж таки я би рекомендував звести це до мінімуму, адже ризик виникнення карієсу не вартує смаколиків. Після вживання їжі необхідно обов’язково ополіскувати ротову порожнину (випити води наприклад), а після вживання солодощів – чистити зуби, аби одразу прибрати продукти харчування мікробів і самих мікробів.
Та наостанок хочу наголосити, не нехтуйте оглядовими візитами до стоматолога раз на 3-4 місяці. Адже лише стоматолог може скорегувати Вашу гігієну, порадити засоби гігієни та знайти каріозні процеси що розпочинаються і одразу їх полікувати.